atrakcje w koszalinie

Jednodniowy wypad do Koszalina – co warto zobaczyć?

Urlop w Mielnie gwarantuje wiele atrakcji, ale dla bardzo aktywnych przesiadywanie w jednym miejscu może być męczące. Gdzie wówczas warto się wybrać, aby wakacje były pełne ciekawych atrakcji? Z Mielna bardzo łatwo trafić do Koszalina, największego miasta w okolicy. Co można zobaczyć w Koszalinie? Jakie zabytki trzeba koniecznie zobaczyć? Jakie atrakcje dla dzieci znajdują się w tym mieście?

Park Wodny

Pogoda nad Bałtykiem i Jamnem nie rozpieszcza, ale mimo wszystko chcesz skorzystać z wodnych atrakcji, to Park Wodny w Koszalinie będzie doskonałym wyborem. Znajdziesz w nim baseny sportowe, jak i rekreacyjne (w tym oczywiście uwielbiane przez dzieci zjeżdżalnie) oraz saunarium. To bez wątpienia najnowocześniejszy aquapark na Pomorzu Dzięki temu aktywnie spędzisz kilka godzin bez oglądania się na pogodę, która bywa kapryśna. A może jesteś wielbicielem zwierząt? Na drugim końcu miasta znajdziesz papugarnię, gdzie żyje dziesiątki przepięknych okazów papug. A jeśli pogoda zupełnie nie dopisuje, to warto udać się do parku trampolin Play Park.

Park Książąt Pomorskich

Mówi się, że Koszalin to zielone miasto i jest w tym sporo prawdy, ponieważ aż 40% jego powierzchni zajmują lasy oraz parki. Jednym z najciekawszych obiektów dostępnych dla turystów jest Park Książąt Pomorskich, zlokalizowany w centrum Koszalina. Ten stworzony w początkowych latach XIX park mieści w sobie nie tylko odrestaurowany staw zamkowy, ale przede wszystkim jest siedliskiem wielu różnorodnych drzew, z czego aż 16 jest uznawanych za pomniki przyrody. Park idealnie nadaje się na spacer lub chwilę oddechu po bardziej intensywnych atrakcjach. Blisko parku znajduje się znany widzom telewizyjnym Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego, w którym odbywają się koncerty i kabarety.

Góra Chełmska

Zielonym terenów nigdy dość. Góra Chełmska to nie tylko liczne ścieżki spacerowe dla całych rodzin, ale także park linowy ze zróżnicowanymi pod względem trudności trasami. Na terenie góry jest możliwość podziwiania panoramy miasta – również dzięki zabytkowej wieży widokowej. Na jej szczycie czeka majestatyczne sanktuarium Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej. 

Wodna Dolina

Natomiast w Wodnej Dolinie, stworzonej przed kilkoma laty, można nie tylko spacerować, ale skorzystać z pola gry do mini golfa gdzie znajduje się 12 dołków. To świetna rozrywka dla całej rodziny – w mini gofla może grać praktycznie każdy bez względu na wiek! Poza tym na terenie wodnej doliny znajduje się WakePark, na którym również można poszaleć. 

Zabytki i muzea

Z uwagi na pożar, który strawił większość miasta w XVIII wieku, Koszalin może pochwalić się tylko kilkoma zabytkowymi budowlami. Wśród nich warto wymienić zachowane mury miasta, Dom Kata z XV wieku, Kościół Zamkowy i fragmenty murów obronnych z XIV wieku oraz Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP z tego samego okresu. Dla wielbicieli historii dobrym celem wycieczki będzie Skansen Kultury Jamneńskiej, który jest częścią Muzeum w Koszalinie. Bardzo ciekawym miejscem jest również Muzeum Włodzimierza Wysockiego, rosyjskiego poety i barda, którego z pewnością kojarzą nieco starsi z nas. Muzeum to ma w swoich zbiorach dziesiątki tysięcy eksponatów i pamiątek po Wysockim, co czyni je unikatowym nie tylko w skali naszego kraju. Ponadto z centrum miasta startuje kolej wąskotorowa, którą można odbyć ciekawą podróż aż do Rosnowa, gdzie można np. wybrać się na grzyby lub spędzić czas nad lokalnym jeziorem. Podróż w jedną stronę trwa około godziny.

Jak dostać się do Koszalina?

Północna granica Koszalina opiera się o brzeg jeziora Jamno, dlatego z Mielna można dotrzeć do Koszalina wodnym transportem, np. tramwajem wodnym Koszałek. Równie dobrym rozwiązaniem jest wycieczka rowerowa. Na terenie Herbals & SPA oddajemy do Waszej dyspozycji rowery oraz tandemy, którymi wystarczy przejechać około 14 km, aby dotrzeć do Koszalina. Już sama taka wyprawa pomoże zadbać o kondycję w trakcie wakacji, a dodatkowe możliwości w Koszalinie sprawią, że Twoje wakacje będą jeszcze ciekawsze.