wakacje nad morzem, atrakcje, wnętrze domku basil

Mielno – najważniejsze atrakcje

Wakacje nad morzem to popularny wybór na wypoczynek wielu z nas. Często również celem podróży jest Mielno, co jednak warto w nim zobaczyć? Gdzie najlepiej spędzić wolny czas? Przygotowaliśmy kilka najciekawszych propozycji.

Morze Bałtyckie

Myślisz Mielno, mówisz morze. To skojarzenie jest tak oczywiste, że trudno od niego nie zacząć. Bałtyk to skarb Mielna, podobnie jak nadmorskie plaże. Tu ciekawych aktywności nie brakuje – od typowego plażowania i kąpieli, przez spacer piękną promenadą, po rejsy statkami. Można tu spędzić wiele godzin bez chwili nudy! Jeśli jednak zatłoczone plaże Mielna nam nie odpowiadają, to w Łazach, na wschód od centrum gminy, znajduje się kąpielisko oznaczone Błękitną Flagą. Przyznawana jest ona tym kąpieliskom, które spełniają rygorystyczne normy czystości i bezpieczeństwa. W Unieściu natomiast znajdziemy jedną z nielicznych w Polsce tradycyjnych plaż naturystów.

Porty rybackie

Dla wielbicieli rybołówstwa i związanych z tym atrakcji (nie tylko kulinarnych) w gminie Mielno znajdują się dwie przystanie rybackie – w Chłopach i Unieściu. To doskonałe miejsca, aby dokonać zakupu świeżych ryb lub wypróbować któregoś ze specjałów w pobliskich lokalach. Dla bardziej zainteresowanych fachem rybaka we wspomnianych Chłopach otwarto Skarbnicę Wioski Rybackiej, która od stycznia do kwietnia jest dostępna dla zwiedzających. W Skarbnicy znajdują się pamiątki związane z rybołówstwem na terenach gminy oraz prezentacje multimedialne dotyczące środowiska naturalnego Bałtyku.

Atrakcje wodne na Jeziorze Jamno

Mielno niesłusznie rzadziej jest kojarzone z jeziorem Jamno. To urokliwe miejsce pełne jest atrakcji, których nie dostarczą morze czy nocne kluby. Nad Jamnem można skorzystać z motorówek, pontonów i żeglugi, jak również z cichej okolicy samego jeziora. Znajdują się tu również unikatowe miejsca noclegowe – Herbals & SPA, czyli domki na drzewie tuż nad brzegiem jeziora. Tu skorzystasz nie tylko z atrakcji na wodzie, ale możesz także np. wybrać masaż lub udać się do sauny. Chcesz odwiedzić Mielno, ale niekoniecznie spędzać czas w hałaśliwym centrum miasta? Koniecznie przekonaj się, co oferujemy nad pięknym jeziorem Jamno, zarówno dla aktywnych, jak i chcących po prostu wypocząć i np. zjeść tradycyjnego nadmorskiego gofra czy rybę bez czekania w długich kolejkach. Znajdziesz tu również wypożyczalnię skuterów wodnych i motorówek. Podczas pobytu nad Jamnem warto rozważyć dostępne rejsy po jeziorze realizowane tramwajem wodnym Koszalek lub statkiem Mila. Obie atrakcje cumują w pobliżu naszych miejsc noclegowych. 

Latarnia morska w Gąskach

Gąski, położone w gminie Mielno, to niewielka miejscowość słynąca ze wciąż czynnej latarni morskiej. Wysoka na ponad 50 metrów latarnia liczy sobie już ponad 140 lat! Wejście na nią w sezonie kosztuje zaledwie kilka złotych, a widok ze szczytu jest niepowtarzalny. Aby dostać się na taras widokowy, należy pokonać 190 stopni. Światło latarni można dostrzec z odległości ponad 30 kilometrów!

Tereny zielone i okoliczne atrakcje

Jeśli jednak szukamy ucieczki od mocnego słońca, to w Mielnie znajdziemy Leśną Pętlę Przygód i Tajemnic zlokalizowaną w pobliskim lesie. Wiedzie ona przez poniemieckie bunkry i inne atrakcje przystosowane dla najmłodszych turystów. Inną atrakcją Mielna jest Aleja Lipowa, łącząca Mielno z Mielenkiem. Ten ponad dwukilometrowy odcinek drogi zdobią lipy, które posadzono 150 lat temu. To idealne miejsce dla turystów, którzy chcą spacerować bez obawy o silne słońce. Dla wielbicieli przyrody w Niegoszczu (kilka km od centrum Mielna) stworzono przepiękny, nowoczesny ogród botaniczny o powierzchni 2 hektarów. Podobną atrakcją są Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Można tam dotrzeć np. na rowerach. 

To zresztą nie jedyne miejsca, do którego można dojechać jednośladem. Rozsiane po całej gminie ścieżki rowerowe przypadną do gustu zarówno tym, którzy lubią relaksująca jazdę, jak i poszukującym dłuższych wyzwań. Z Mielna łatwo dojechać do Koszalina, gdzie znajduje się m.in. aquapark, park trampolin oraz wakepark, w którym uprawiać można wakeboarding i wakeskate. Po drodze do Koszalina mijamy Mścice, gdzie od 2012 roku funkcjonuje Muzeum Aut Zabytkowych – świetne miejsce dla wielbicieli historii motoryzacji.