Zachód słońca na plaży w Mielnie

Jak dobrać filtr przeciwsłoneczny do skóry?

Olejek lub inny preparat przeciwsłoneczny to absolutny must have podczas urlopu nad morzem, gdzie przebywamy wiele godzin w pełnym słońcu. Jak prawidłowo dobrać moc filtru do swojego typu skóry? Jaki olejek kupić dla dzieci i na co watro zwracać uwagę podczas zakupów? 

Dlaczego stosowanie kremu lub olejku UV jest takie ważne?

Mnóstwo Polaków uwielbia się opalać – to fakt. Aby jednak móc z dumą prezentować piękną opaleniznę, musimy zdawać sobie sprawę, jak zachować bezpieczeństwo podczas urlopu nad morzem. Przesadzenie ze słońcem nie oznacza tylko bolesnego poparzenia skóry, które skutecznie zniechęca nas do dalszego opalania. Promienie UV, które docierają do nas ze Słońca, mają również negatywny wpływ na naszą skórą. Po pierwsze, wspomniane oparzenia, przez które schodzi skóra, czujemy pieczenie i spory dyskomfort na plecach, ramionach itp. Po drugie, promieniowanie UVB i UVA mogą przyczyniać się do szybszego starzenia skóry, ale również do powstawania groźnych zmian nowotworowych. Z tego powodu stosowanie filtrów ochronnych jest tak ważne – pozwala nam cieszyć się opalenizną i jednocześnie mieć poczucie, że jesteśmy bezpieczni.

Jak dobrać moc filtra przeciwsłonecznego?

Ludzką skórę dzielimy na IV fototypy, do których dobiera się nieco inną moc filtra przeciwsłonecznego:

Fototyp I – to skóra blada osób, które jednocześnie mają piegi, rude lub blond włosy, a do tego zielone lub niebieskie oczy. Taka skóra opala się w niewielkim stopniu albo wcale. Bardzo często ulega poparzeniom. W tym przypadku konieczne jest użycie filtra SPF 50+.

Fototyp II – jasna karnacja, włosy blond lub ciemny blond. Tego typu skóra również ulega szybkim poparzeniom i wymaga filtra SPF 50+.

Fototyp III – lekko śniada karnacja (tzn. lekko opalona), brunatne lub ciemne blond włosy – tu najczęściej wystarczy filtr SPF 30+

Fototyp IV – cemniejszy odcień skóry, włosów i oczu, tu wystarczy filtr SPF 15, ale nie ma przeciwwskazań, aby stosować wyższy.

Co oznacza skrót SPF?

SPF to inaczej Sun Protector Factor, czyli współczynnik ochrony przed słońcem. W praktyczne jego “moc” określa, jak długo możemy przebywać na słońcu bez wystąpienia rumienia. Jeśli w warunkach bez filtra występuje u nas rumień po 10 minutach, to krem SPF 10 wydłuża ten czas dziesięciokrotnie, do 100 minut (godzina i 40 minut). Stąd im szybciej wstępuje u nas rumień i pierwsze efekty poparzenia słonecznego, tym bardziej powinniśmy wybierać preparat o większym SPF. Ważne, aby na opakowaniu olejku czy filtra było jasno napisane, że chroni przed oboma typami promieniowania ultrafioletowego, tj. UVB i UVA. 

Jak dobrać filtr dla dzieci?

W przypadku najmłodszych należy zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju filtr wybieramy, tj. co jest jego bazą. W przypadku dzieci najlepiej wybierać filtr mineralne, które są bezpieczniejsze dla skóry, ponieważ nie powodują alergii. Moc takiego filtra dla dziecka powinien wynosić przynajmniej SPF 25-30. Istotne, aby dziecko dodatkowo smarować raz na 2-3 godziny. Skórę powinno się kremować również po każdym wyjściu z wody czy przetarciu się ręcznikiem. Dzięki temu masz pewność, że wakacje nad wodą będą bezpieczne – zarówno nad morzem, jak i np. jeziorem.