Światowy Dzień Turystyki – dlaczego tak lubimy podróżować?

27 września przypada Światowy Dzień Turystyki, który w 2020 roku będzie świętem szczególnym. Przez pandemię COVID-19 na długi czas zostaliśmy zmuszeni do pozostania w swoich domach i powstrzymania się od wycieczek do innych miejsc, a to uświadomiło ludziom, jak ważne i przyjemne są okazyjne wyjazdy. Dlaczego lubimy podróżować?

Światowy Dzień Turystyki – czym jest?

Światowy Dzień Turystyki to święto obchodzone już od 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki, działającej w imieniu ONZ. Główną ideą jego powstania było kształtowanie świadomości ludzi o tym, jak ważne jest podróżowanie, poznawanie nowych kultur i religii. We współczesnym świecie turystyka odgrywa jeszcze większą rolę niż 40 lat temu, przemieszczanie się między granicami jest w dodatku zdecydowanie prostsze, a spędzanie wakacji w atrakcyjnych regionach stało się normą zamiast wygodą przeznaczoną tylko dla ludzi zamożnych.

Branża turystyczna jest istotnym źródłem dochodów wielu państw, które swoją gospodarkę opierają na usługach hotelarskich i przedsiębiorstwach turystycznych. Przykładem może być Hiszpania, Grecja czy Włochy, które z tego względu mocno ucierpiały na wprowadzeniu międzypaństwowego lockdownu. W skali globalnej najczęściej odwiedzanymi państwami są Francja, Stany Zjednoczone Ameryki oraz Chiny. To dane pokazują, dlaczego Światowy Dzień Turystyki jest ważnym wydarzeniem.

Dlaczego podróżujemy? Co nas ekscytuje w innych miejscach?

Co nas tak bardzo przyciąga w nowych miejscach, że weekendami czy też podczas dłuższego urlopu pakujemy rzeczy i wyjeżdżamy, często nawet kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania? Wiele osób potrafi regularnie odkładać niemałe sumy pieniędzy na wakacyjne wypady, wcześniej ciężko pracując i odmawiając sobie innych przyjemności. Czy to się opłaca?

Tak, podróże dają nam dużo więcej niż tylko ładne zdjęcia do zamieszczenia na portalach społecznościowych. Przede wszystkim pozwalają nam poszerzać swoje horyzonty myślowe, poprzez poznawanie innych kultur czy osób. Widząc na własne oczy sposób życia w innych krajach czy regionach możemy weryfikować swoje przekonania oraz porzucić stereotypy, jeśli takimi wcześniej się posługiwaliśmy.

Dla wielu osób turystyka to jednak przede wszystkim relaks. Chwila odpoczynku, oderwania od codziennych trosk i problemów, z którymi borykamy się w domu czy pracy. To jak wciśnięcie przycisku “reset”, ale nie z pozycji siedzącej przed ekranem komputera, tylko podziwiając piękne górskie krajobrazy czy zapierający dech w piersiach ogrom morza. Podróżując ze swoją rodziną czy przyjaciółmi można także wspólnie spędzić aktywnie czas, bez codziennych rozpraszaczy, takich jak powiadomienia przychodzące na skrzynkę mailową czy dzwoniący służbowy telefon.

Świętuj Światowy Dzień Turystyki nad morzem!

Jeśli szukasz miejsca do odpoczynku nad morzem, sprawdź ofertę herbalsglamping.eu. To całoroczne domki i namioty typu glamping, które znajdują się w Mielnie. Nie są to wcale zwykłe namioty, a ekskluzywne miejsca z unikalnymi wnętrzami, wyposażonymi wygodne łóżka, sofy, sprzęt kuchenny. Na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji – kwatery z jacuzzi, pływające sauny, korty tenisowe, boiska, strefy do grilla czy ognisk, a także place zabaw dla dzieci, a to wszystko w okolicy morza! Sprawdź, czym jest glamping i skorzystaj z jedynej w swoim rodzaju oferty herbalsglamping.eu!