Top 5 miejsc na wiosenne spacery nad morzem — jakie trasy wybrać?

Po długiej i wyczerpującej zimie z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych słonecznych dni. A kiedy one w końcu nadejdą, to czyż nie wspaniale wybrać się na przechadzkę, poczuć rześkie powietrze, mrużyć oczy spoglądając na słońce, słyszeć orzeźwiający szum fal? Tylko jaki szlak wybrać i kiedy najlepiej spacerować nad morzem? I w ogóle co daje spacer nad morzem? Spieszymy z odpowiedziami!

Wiosna, ach, to Wy! – poczujcie moc morskiej świeżości

Polskie wybrzeże gości turystów przede wszystkim w sezonie letnim. Wtedy to plaże są kolorowe od natłoku różnobarwnych koców, parasoli i parawanów. No właśnie… zbyt wielki tłok, odstraszający tłum, gwar i rumor. To nie są idealne warunki na wypoczynek. Dlatego warto wybrać się nad morze jeszcze przed rozpoczęciem sezonu — wiosną! To niebanalny pomysł, który z pewnością dostarczy Wam wielu atrakcji.

Jeśli nadal zastanawiacie się kiedy najlepiej spacerować nad morzem, dodajmy, że wiosna to idealny czas na spacery, przechadzki, nordic walking czy przejażdżki rowerowe. Zaletami wiosennego wyjazdu nad morze są bez wątpienia niższe ceny oraz brak wszędobylskich tłumów.

Wszechstronne korzyści. Czyli kilka słów o tym, co daje spacer nad morzem

Niewątpliwym jest, że spacery sprzyjają zarówno kondycji psychicznej jak i fizycznej. Zalet spaceru, zwłaszcza tego regularnego, codziennego, jest wiele. Zastanawiasz się, dlaczego spacer po plażach Bałtyku jest aż tak wyjątkowy? Co daje spacer nad morzem?

Przede wszystkim nadmorskie powietrze jest bardzo bogate w tlen i cenne pierwiastki np. jod, chlorki sodu czy sole magnezu. Rześki eter lepiej dotlenia organizm. To dlatego po przybrzeżnych spacerach zasypia się szybko, a sen jest wtedy tak błogi i głęboki. Ze względu na wyższe stężenie jodu w powietrzu (w porównaniu z terenami znajdującymi się daleko od wybrzeża), spacery nad morzem szczególnie polecane są osobom z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy, kobietom w ciąży, dzieciom i seniorom. Czy wiecie, w którym miesiącu jest najwięcej jodu nad morzem? Najwięcej tego cennego pierwiastka można zażyć poza sezonem letnim! Zimą, czy właśnie wiosną.

Dodatkowo, chodzenie po piasku sprzyja redukcji zbędnych kilogramów. Ile kalorii spala spacer po plaży? Zaskakująco dużo, bo ponad 50% więcej w porównaniu do spaceru po nadmorskim deptaku! Zatem obudźcie się wraz z wiosną i poczujcie sielankowy klimat nadmorskich przyjemności.

Dogodna lokalizacja i doborowe towarzystwo – wiosna nad Bałtykiem

Niezależnie od tego, czy myślicie o wypoczynku z rodziną, dziećmi, przyjaciółmi, czy nawet solo, warto wcześniej zaplanować czas. Dobry pomysł na odpowiednią bazę noclegową jest gwarancją zadowolenia. Idealne miejsce noclegowe powinno być zlokalizowane blisko miasta, by zapewnić szybki i łatwy dostęp do różnorodnych atrakcji, takich jak restauracje, kawiarnie, bary, dyskoteki czy place zabaw.

Z drugiej strony nieustanny gwar nie sprzyja pełnemu odpoczynkowi. Z tego względu warto wybrać miejsce, gdzie bliskość przyrody, jej błogi spokój dostarczają prawdziwego relaksu, odpoczynku i odprężenia.

Dzięki luksusowym obiektom HT Houseboats (zlokalizowanych w Mielnie lub Unieście) nie musicie wybierać pomiędzy rozrywką a relaksem! Wystarczy krótki spacer, by przenieść się w zupełnie odmienny świat wypoczynku.

Gdzie warto skierować swe kroki będąc nad morzem? Czas poznać największe atrakcje nadmorskich przestrzeni!

Top 5 miejsc na wiosenne spacery nad morzem

Promenady w Mielnie i Sarbinowie

Piękna Promenada Przyjaźni w Mielnie (tak brzmi pełna nazwa) to wspaniałe miejsce na urzekające spacery. Zresztą sami turyści upodobali sobie to miejsce do pieszych wędrówek jeszcze wtedy, kiedy promenada pełniła głównie funkcję ochronną przed silnymi morskimi falami. Spacer tą promenadą prowadzi od centrum Mielna, aż do Unieścia. Niezwykle urokliwe są przechadzki wieczorne, gdyż promenada jest oświetlona.

Promenada nadmorska w Sarbinowie to natomiast jeden z największych spacerowych obiektów nad polskim morzem. Z promenady możecie delektować się pięknymi wschodami i zachodami słońca. Możecie też zobaczyć ciekawy kościół ze strzelistą wieżą. Dodatkową atrakcją są tu liczne ogródki gastronomiczne, kawiarnie i bary.

Arboretum w Kanieszewicach

Arboretum (ogród botaniczny) to idealne miejsce na spacery! Wspaniałe, monumentalne daglezje mogą zachwycić absolutnie każdego! To niezwykle piękne drzewa sięgające nawet do 48 metrów! Niegdyś arboretum było miejscem badań nad aklimatyzacją gatunków obcego pochodzenia w naszym klimacie. Dlatego miejsce to jest egzotyczne i magiczne.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Urzekające ogrody zajmują przestrzeń 5,5 hektarów. To ogrody, w których można podziwiać różne rodzaje ogrodów, utrzymanych w różnych stylach (m.in. ogrody francuskie, angielskie, japońskie, kamienne czy skalne). Centralnym punktem jest tutaj dwudziestometrowa wieża widokowa. Warto wiedzieć, że niestety przez kamieniste, wąskie ścieżki, na terenie ogrodów nie można poruszać się z wózkiem dziecięcym czy też na rowerze.

Labiryntowe pole

To świetna zabawa na terenie trzech hektarów zawiłych ścieżek kukurydzy. Po drodze rozwiązywać możecie łamigłówki i inne ciekawe zadania. Miejsce dysponuje wiejskim placem, którego atrakcją są zabawy znane z dzieciństwa. Godnym polecenia urozmaiceniem jest kukurydziane ranczo, na terenie którego można odpocząć w wygodnym hamaku czy leżaku.

Szlaki piesze i rowerowe

Różnorodność szlaków pieszych i rowerowych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie! Można na przykład spróbować swoich sił w grach edukacyjnych. Pieszy szlak nadmorski to wspaniały wybór, dzięki któremu można poznać uroki małych miasteczek, wsi położonych tuż nad brzegiem morza. Niezwykle ciekawa jest też ścieżka edukacyjna z punktem widokowym na jezioro Jamno. Poczujcie na własnej skórze, co daje spacer nad morzem.

Teraz już wiecie jakie trasy wybrać i gdzie najlepiej spacerować nad morzem. Jeśli jednak nadejdzie dzień (na przykład deszczowy), kiedy poczujecie, że piękno przyrody wolicie podziwiać zza szyby, czując domowe ciepło, otulając się miękkim kocem i popijając gorącą czekoladę… obierzcie kurs na domki HT Houseboats i spędźcie w ich wnętrzach niezapomniane chwile!