Kawa czy herbata — co zdrowsze do śniadania? Pojedynek na ciepłe napoje. Poznajcie ich właściwości!

Część z Was zapewne nie wyobraża sobie śniadania bez kawy. O poranku, kiedy otwieracie oczy, zapewne już sam zapach świeżo zaparzonej kawy, pozwala Wam przyjemniej zacząć dzień. A może pijecie też kawę również w godzinach popołudniowych lub nawet wieczornych? Czy wiecie, ile kawy dziennie możecie spożyć? A może jesteście zwolennikami herbaty — czarnej, zielonej, białej? Zastanawiacie się, co jest zdrowsze: kawa czy herbata? Jakie są właściwości obu naparów?

W świecie pobudzających naparów. Co jest zdrowsze: kawa czy herbata?

Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Odpowiednio zbilansowane wpływa na zapamiętywanie, lepszą koncentrację i pobudzenie przemiany materii. A co z towarzyszącymi śniadaniom napojami? Ani lekarze, ani naukowcy czy dietetycy nie odpowiadają jednogłośnie na pytanie o to, co jest zdrowsze: kawa czy herbata? Z pewnością oba te napary mają szereg prozdrowotnych (i oczywiście — smakowych!) zalet, ale i oba należy spożywać z rozwagą. Zapytacie: dlaczego? Jakie są przeciwwskazania do picia dużej ilości herbaty, a jakie stanowią zmorę kawoszy?

Herbata nie jest wskazana dla osób borykających się z anemią (ponieważ często nie ograniczamy jej tak, jak kawy i tym samym możemy doprowadzić do przedawkowania teiny). Kawy natomiast nie powinny pić osoby zmagające się z chorobami układu krążenia, schorzeniami układu pokarmowego oraz te osoby, które szczególnie narażone są na stres.
Przyjrzyjmy się właściwościom kawy i herbaty.

Kawa na ławę! Czyli kilka słów o właściwościach, zaletach i wadach picia kawy

Każdy miłośnik kawy bez chwili zastanowienia wymieni zalety tego napoju. Badania dowodzą, że Polacy o poranku częściej wybierają gorącą, aromatyczną, pobudzającą kawę. Czy jest to dobry wybór? Kawa dzięki zawartości kofeiny szybko dostarcza organizmowi energii.

Pijąc kawę o poranku łatwiej się rozbudzić i z werwą rozpocząć dzień. Kawa poprawia koncentrację i trawienie, a jej ziarna zawierają cenne przeciwutleniacze (związki chroniące przed szkodliwym działaniem wolnych rodników). Ponadto kawa pita w odpowiedniej ilości ma działanie antydepresyjne, obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. oraz chorób Parkinsona, Alzheimera czy nowotworów wątroby.

Jednak należy pamiętać, że picie kawy bardzo szybko podnosi ciśnienie, a następnie równie szybko je obniża. Dlatego kawa nie jest zalecana osobom cierpiącym na zbyt niskie ciśnienie.

Wybierając kawę o poranku, pamiętajcie o kilku zasadach:

  • nie zastępujcie śniadania kawą! Pierwszy posiłek jest bardzo ważny;
  • nie pijcie kawy na czczo — zawsze najpierw zjedzcie śniadanie;
  • lepiej rozpocząć dzień od kawy z mlekiem, unikając wtedy mocnej, esencjonalnej kawy — czarne espresso zostawcie na później.
Ganzjähriges Glamping-Zelt

Zielona, biała, czarna, ziołowa czy owocowa? Jaką herbatę wybrać do śniadania?

Niewątpliwie, herbata w porównaniu z kawą w łagodniejszy, mniej gwałtowny sposób pobudza nasz układ nerwowy. Ponadto picie herbaty może zmniejszać napięcie mięśni, działać uspokajająco i relaksująco. Herbata zawiera też antyoksydanty (choć mniej niż kawa), dzięki czemu wykazuje działanie antynowotworowe. Dodatkowo jest źródłem fluoru (który ma bardzo dobry wpływ na układ kostny), w przeciwieństwie do kawy. Jednak herbata zawiera fityniany, które mogą blokować wchłanianie się do organizmu substancji odżywczych, a zwłaszcza żelaza — pierwiastka dość trudnego w suplementacji.

Niewątpliwą zaletą herbaty jest jej różnorodność. Możemy wybrać tradycyjną czarną herbatę (często urozmaiconą ciekawymi, owocowymi smakami) albo herbatę zieloną, białą czy cały wachlarz herbat ziołowych.

Wiadomo, że zielona herbata właściwości zdrowotnych ma wiele, jednak jej smak nie każdemu odpowiada. Biała herbata właściwości prozdrowotnych również ma sporo, a jej łagodny aromat odpowiada większości z nas. Natomiast czarna herbata właściwości pobudzających i zmniejszających senność i zmęczenie ma najwięcej z wszystkich gatunków herbacianych naparów.

Dla dbających o linię. Ile kalorii ma kawa i dlaczego warto mieć się na baczności szczególnie latem?

Pojedynek kawy i herbaty nie jest i prawdopodobnie nie będzie jednoznacznie rozstrzygnięty. Do spożywania obu napojów należy podejść indywidualnie, w zależności od potrzeb i przede wszystkim zaleceń zdrowotnych.

Jeśli prowadzicie zdrowy styl życia i bacznie uważacie na spożywane posiłki i napoje, może zastanawiacie się, ile kalorii ma kawa? Spokojnie, 200 ml kawy bez mleka i cukru ma zaledwie 2 kalorie! Natomiast kawa mrożona i herbata mrożona często podawane są z cukrem, mlekiem, śmietaną czy lodami, co oczywiście sprawia, że ich kaloryczność bardzo wzrasta. Pomijając walory smakowe i wakacyjne (okazjonalne) szaleństwa, pamiętajcie też, że zarówno kawa mrożona, jak i herbata mrożona najlepiej ugasi pragnienie w upalne dni bez dodatku słodkości!

Aromatyczna kawa i wyśmienita herbata (nie tylko) do śniadania! Rozkoszujcie się smakiem z Herbals Glamping

Niezależnie od tego, czy wybierzecie do śniadania kawę, czy herbatę, oba napoje z przyjemnością podamy Wam prosto do domku nad morzem, abyście mogli radośnie i energicznie rozpocząć każdy dzień!

Jesteśmy przekonani, że kuchnia Herbals Glamping trafi w Wasze gusta, gdyż wszystkie oferowane posiłki są niezwykle różnorodne! W naszej ofercie znajdziecie pożywne i pyszne śniadania tradycyjne, wegetariańskie, wegańskie, czy w wersji bez laktozy lub glutenu. Podane pod same drzwi w koszu wiklinowym, staną się prawdziwą atrakcją poranka i sprawią, że kawa i herbata będą jedynie uzupełniającym poranną ucztę dodatkiem!