plaża naturystów w Mielnie

Plaża naturystów w gminie Mielno

Od 1 lipca 2018 roku Mielno dołączyło do gmin w Polsce, które mogą pochwalić się plażą dla naturystów. Gdzie się znajduje? Czym tak naprawdę jest naturyzm?

Położenie plaży dla naturystów 

Na miejsce odpowiednie dla naturystów wybrano odcinek plaży, który jest oddalony o kilka kilometrów od głównych miejsc odwiedzanych przez turystów. Naturyści do swojego miejsca muszą udać się około 7 kilometrów z centrum Mielna, drogą prowadzącą w kierunku miejscowości Łazy. Plaża dla naturystów znajduje się tuż za kanałem jamneńskim, który łączy jezioro z Morzem Bałtyckim. Łatwo na nią trafić – została specjalnie oznaczona. Pamiętać należy, że nie jest to plaża strzeżona ani ogrodzona. Wejść na nią może więc praktycznie każdy. Nie jest to jednak obiekt nowy dla naturystów, którzy odwiedzali to miejsce w Unieściu jeszcze w latach 70.

Czym naturyzm i nudyzm się różnią?

Owszem, są to nieco inne postawy, chociaż ich centralnym punktem jest nagość. Naturyzm to postawa, w której człowiek chce być bliżej natury, a ubiór w związku z tym jest krępujący. To niepotrzebna bariera, która oddala człowieka od jego naturalnego środowiska. Naturyści propagują swój styl życia i pokazują, że jest on całkowicie niegroźny, jednocześnie uczy tolerancji na wygląd innych. Poza tym plażowanie nago jest wygodniejsze – opalamy się równomiernie, a podczas kąpieli w morzu nic nie krępuje ruchów. W Polsce od 2008 roku istnieje Federacja Naturystów Polskich, która zrzesza osoby zainteresowane propagowaniem tego ruchu. Sami zwolennicy są obecni w naszym kraju od wielu lat – pierwsze wydzielone plaże dla naturystów pojawiły się jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej. 

Nudyści zaś w mniejszym stopniu skupiają się na kontakcie z naturą, bardziej natomiast na samej radości z przebywania nago. Nie ma to jednak żadnego podtekstu seksualnego, podobnie jak w przypadku naturyzmu. Obie postawy są jak najbardziej bezpieczne dla wszystkich. Osoby wyznające obie filozofie nie są nastawione na wywoływanie szoku czy sianie zgorszenia. Raczej szukają swoich miejsc i nie chcą niepokoić innych. 

Czy plaża naturystów w Unieściu jest bezpieczna?

Z opinii osób korzystających z plaży naturystów w gminie Mielno wynika, że jest ona bezpieczna i rzadko zaglądają tam osoby postronne, niezainteresowane propagowaniem naturyzmu. Dzięki temu każdy wypoczywający w tym miejscu może czuć się komfortowo. To w przypadku naturystów jest kluczowe. Nie sztuka odszukać miejsce, w którym można plażować w stroju Adam i Ewy. Istotne jest również otoczenie. Plaża tego typu powinna być oddalona od głównych miejsc okupowanych przez turystów. W końcu nie wszyscy reagują na naturystów ze spokojem, niestety zdarzają się ludzie, którzy szukają w ten sposób sensacji. A naturyzm, jak już wspomnieliśmy, jest w swej czystej formie całkowicie aseksualny. 

Jeśli szukasz dobrej bazy wypadowej na jedyną plażę naturystów w Mielnie, to polecamy zatrzymać się nad jeziorem Jamno – w Herbals&SPA. Do Unieścia możesz stąd udać się tramwajem wodnym – podróż trwa około godziny (przystań Unieście I Przystań). Ciekawym pomysłem jest również wycieczka rowerowa. Na terenie naszego obiektu rowery są udostępniane bez dodatkowych opłat, a niespełna 7 km do plaży naturystów można pokonać w 20 minut. Mielno w tym wypadku w ogóle nie musi kojarzyć się z miejscem pełnym turystów, ale z przyjemną oazą, w której faktycznie możemy wypocząć.