ekologia na wakacjach

Czym się charakteryzuje ekologiczny obiekt turystyczny?

Ekologia to jedno z najpoważniejszych wyzwań XXI wieku. Każdy z nas powinien we własnym zakresie zrobić w tej sprawie tyle, ile tylko może – liczy się praktycznie każda aktywność. Dotyczy to również turystyki. Urlop to czas beztroski, kiedy nieco odpuszczamy codzienne nawyki, dlatego najlepiej udać się do ekologicznego obiektu turystycznego, który zadba za nas o środowisko. 

Obiekt ekologiczny, czyli jaki? 

Działania prośrodowiskowe mogą dotyczyć niemal każdej działalności, w tym również hotelarstwa. W Herbals&SPA jesteśmy świadomi, jakie zagrożenia niosą ze sobą niegospodarność i brak odpowiednich nawyków. W naszym obiekcie całkowicie zrezygnowaliśmy z plastikowych kubeczków, słomek i innych dekoracji, do czego zresztą zachęcamy naszych gości – naprawdę nie ma żadnego powodu, aby nadal je używać. Jako ośrodek nadmorski zwracamy na to uwagę choćby ze względu na późniejszą obecność tworzyw sztucznych w morzach i oceanach, co jest bezpośrednią przyczyną zatrucia ryb i owoców morza. 

Ekologiczna restauracja

Zgodnie z najnowszymi trendami postawiliśmy na prawdziwie ekologiczną restaurację, aby nasi goście mieli poczucie, że w ich imieniu dbamy o środowisko. Na czym to polega? Przede wszystkim korzystamy z produktów lokalnych dostawców, aby ograniczyć transport i związane z nich zanieczyszczenie powietrza. Ponadto staramy się w ten sposób promować okoliczny biznes. Poza tym mamy pewność, że produkty są świeże i nie wymagają głębokiego mrożenia, które zużywa energię i wpływa na smak potraw, o czym z pewnością wiedzą najwięksi smakosze nadmorskich specjałów. Poza tym stawiamy na nieco częstsze dostawy, aby uniknąć wyrzucania produktów przeterminowanych.

Innym aspektem ekologicznej restauracji jest zróżnicowane menu, które nie stawia na mięso. Ponad 30% naszych dań jest wegańskich i wegetariańskich, dzięki czemu możemy nie tylko zaprosić gości o zupełnie odmiennych gustach kulinarnych, ale i możemy przysłużyć się ogólnoświatowej redukcji spożycia mięsa. Dlaczego to tak ważne? Masowa hodowla zwierząt to jeden z największych “producentów” CO2 do atmosfery, który wpływa na podwyższanie się globalnej temperatury.

Jednocześnie dbamy o świeżość naszych przypraw – zamiast kupować niektóre z nich, korzystamy z własnych mini upraw. Dzięki temu nasze dania są jeszcze smaczniejsze! 

Co zamiast plastiku?

A gdyby tak sztućce można było.. zjeść? Możliwość organizowania grilla na naszym terenie mogłaby generować w ten sposób mnóstwo śmieci – kubków, talerzyków czy sztućców. Postanowiliśmy je więc zamienić na wersję… otrębową, które są nie tylko wytrzymałe, a poza tym można je po imprezie zjeść. W przypadku kawy nie podajemy jej w kubku plastikowym, ale tekturowym, pochodzącym z recyklingu.

Jeśli potrzebujesz w ramach śniadania masła czy dżem, to nie serwujemy ich w małych plastikowych pojemnikach, które i tak są mało wygodne w użytkowaniu. W naszych domkach znajdziesz również butelki wielokrotnego użytku, dzięki czemu nie musisz kupować kolejnych wód mineralnych w butelkach PET. Do tego oferujemy kartonowe opakowania dla posiłków na wynos – pizzy, burgera. Zrezygnowaliśmy również z plastikowych słomek i niepotrzebnych ozdób – stawiamy na owoce i słomki ze słomy lub makaronu. 

Zdrowy tryb życia z Herbals&SPA

Nie tylko nasza restauracja zachęca do proekologicznych działań. Na terenie ośrodka mamy do Twojej dyspozycji rowery, które są zdecydowanie lepszym środkiem lokomocji niż samochód, szczególnie w wakacje. Mielno ponadto to świetnie miejsce do spacerów, które wpływają korzystanie nasz stan zdrowia, a do tego – zmuszają nas do niejako porzucenia samochodu na rzecz własnych nóg.