Sarbinowo - atrakcje i noclegi

Sarbinowo – atrakcje i noclegi. Wybierz idealne miejsce do relaksu

Po co wyjeżdżamy na wakacje? O ile tak postawione pytanie daje ogromne pole do manewru w chwili konstruowania odpowiedzi, o tyle najczęściej będzie ona dotyczyć jednej, elementarnej kwestii – chęci odpoczynku. Nic więc dziwnego, że celami podróży stają się coraz częściej miejsca położone z dala od – nie tylko miejskiego, ale i sezonowego – zgiełku, stanowiące swego rodzaju alternatywę dla popularnych przez lata turystycznych mekk.

Ciekawostki dotyczące Sarbinowa

Jednym z takich miejsc jest Sarbinowo – urokliwa, letniskowa wieś, położona w bezpośrednim sąsiedztwie imprezowego Mielna, zamieszkana na stałe przez ledwie 600 osób. Coraz rzadziej spotykany, bo rustykalny charakter tego miejsca zaliczany jest do jego największych zalet – nawet w szczycie sezonu pozwala bowiem skutecznie oderwać się od codziennego pędu. Klimat wsi idealnie uzupełnia nowoczesna promenada, tworząca swego rodzaju połączenie starego z nowym, zarówno dosłownie, jak i w przenośni – jej fundamentami są bowiem pozostałości kamiennego muru zaporowego z początku XX wieku (wzniesionego w celu ochrony sarbinowskich majątków przez zalaniem).

Sarbinowo – atrakcje

W trakcie spaceru promenadą sprawne, turystyczne oko szybko dojrzy górującą na horyzoncie strzelistą wieżę kościoła. Neogotycka świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku, uznawana jest za architektoniczną perłę Sarbinowa. Ostrołukowe okna zdobią misternie wykonane witraże, na ścianach można zaś ujrzeć stacje Drogi Krzyżowej, wykonane przez jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy ikon, a także malarza i rysownika – Jerzego Nowosielskiego. Wartą zobaczenia jest również zabytkowa rybacka chata, która od dwustu lat tworzy stały element sarbinowskiego wybrzeża – ryglowa, drewniana konstrukcja, a także kryty strzechą dach to unikalny przykład pruskiej architektury, stanowiący ewenement tej okolicy.

Wartymi wspomnienia są także dwie miejscowości, oddalone nieco od Sarbinowa, bez których jednak jego obraz byłby niepełny – Gąski oraz Chłopy. Główną atrakcją pierwszej z nich jest powstała na początku XIX wieku latarnia morska – trzecia najwyższa na polskim wybrzeżu Bałtyku, na szczyt której prowadzi blisko 200 schodów. W Chłopach oczy turystów pozwoli zaś nacieszyć zachowany układ osady rybackiej – pochodzące z XIX wieku domy zdobią jedyne w swoim rodzaju ludowe malowidła, klimat miejscowości pozwala zaś na wyjątkową podróż w czasie.

Urlop i noclegi w Sarbinowie

Wakacje w Sarbinowie i jego okolicach to z pewnością idealna opcja, jednak mimo sielskiego charakteru wsi, obecność obszernej bazy noclegowej sprawia, że potencjalni turyści powinni liczyć się z „urokami” typowej nadmorskiej miejscowości. Jak odnaleźć więc upragniony spokój, także nocą? Wybierając nocleg w pobliskim Mielnie. Paradoks? Niekoniecznie. Miejscem idealnym będzie bowiem kompleks domków letniskowych, położonych nieopodal jeziora Jamno, a więc w odpowiedniej odległości od centrum miasta. Układ ośrodka Herbals & SPA pozwoli cieszyć się wszelkimi turystycznymi dogodnościami tak rzadko spotykanej nad Bałtykiem ciszy. W dodatku w pobliżu Herbals & SPA znajduje się ścieżka rowerowa trasy Mielno – Sarbinowo, z której na pewno zechcą skorzystać osoby ceniące aktywne formy wypoczynku. Można wypożyczyć na trasie rowery tradycyjne, tandemy czy rowery z fotelikiem dla dziecka, jeśli wybieramy się na rodzinną wycieczkę.