Windsurfing nad polskim morzem

Szukasz dobrego miejsca do rozpoczęcia przygody z surfingiem? Wbrew pozorom nad polskim morzem również można nauczyć się surfować i mieć z tego ogromną radość. Gdzie warto przyjechać, aby faktycznie poczuć fale? Czy windsurfing jest trudny do opanowania?

Surfing czy windsurfing?

Różnica między tymi dyscyplinami jest dość znacząca. Windsurfing polega na przemieszczaniu się po wodzie siłą wiatru oraz własnych mięśni. Surfing natomiast korzysta z grawitacji. Poza tym surfing pozwala na przemieszczanie się w kierunku brzegu, gdzie windsurfing daje nam znacznie większe pole manewru. Dla wielu osób surfing i windsurfing są doskonałą odskocznią od codziennych trosk. To pasja do morza i wolności, jaką daje ślizganie się po falach, nawet jeśli mówimy “tylko” o Bałtyku. Tu, nad polskim morzem, sezon na surfing i windsurfing zazwyczaj trwa dwa miesiące – w lipcu i sierpniu, czasami przy sprzyjających warunkach poszerza się o maj i wrzesień. Dla naprawdę doświadczony surferów ciekawym sposobem na realizację pasji jest również zima i wykorzystanie wietrznej pogody w tym czasie. 

Jakie warunki są najlepsze dla windsurfingu?

Okazuje się, że niemal całe wybrzeże Bałtyku znakomicie nadaje się na uprawianie tego sportu. Dlaczego? Bałtyk jest dość wietrznym morzem, a do tego względnie płytkim, dzięki czemu można cieszyć się doskonałymi warunkami do ślizgania się po falach. Do uprawiania windsurfingu niezbędna jest oczywiście odpowiednia deska oraz żagiel dostosowany do panujących warunków. 

Dla amatorów tego sportu najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług wypożyczalni, gdzie można skorzystać z podstawowych porad na temat tego sportu wodnego. Własna deska z żaglem koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego warto zainwestować w odpowiedni kurs, który w kilkanaście godzin powinien nauczyć podstaw windsurfingu. Co ważne, sport ten również mogą uprawiać dzieci – oczywiście pod czujnym okiem instruktora. Dla wszystkich nowych w tej dziedzinie najlepszym miejscem do nauki jest płytkie morze lub jezioro. W Mielnie doskonałym miejscem na naukę jest jezioro Jamno, nad którym znajduje się nasz ośrodek Herbals&SPA. 

Surfing nad polskim morzem

Do uprawiania surfingu potrzebujemy przede wszystkim odpowiednich fal – te na Bałtyku nie są może największe, ale są one wystarczające dla potrzeb osób początkujących. Dla bardziej zaawansowanych surferów ciekawym wyjściem jest ślizganie się po falach w czasie zimy. Dlaczego w ogóle warto wybrać Mielno na miejsce do surfingu? W przeciwieństwie do obleganej Zatoki Puckiej, Mielno i okolice oferują sporo przestrzeni do nauki i doskonalenia swoich umiejętności. 

Windsurfing – baza wypadowa

Jeśli szukasz ciekawego miejsca noclegowego nad Bałtykiem, z którego możesz spróbować surfingu lub windsurfingu, koniecznie sprawdź, co oferujemy w Herbals&SPA. Stąd nie tylko jest blisko na plażę, ale przede wszystkim – znajdujemy się nad jeziorem Jamno, które jest dobrym miejscem do uprawiania windsurfingu. Herbals&SPA to doskonały ośrodek dla osób ceniących sobie zarówno prywatność, jak i wszelkie niezbędne udogodnienia, od regionalnej restauracji na terenie ośrodka, po liczne atrakcje dla najmłodszych.