Motorówki, czyli jachty motorowe według polskiego prawa, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu nad morzem, zwłaszcza jeśli szukamy odrobiny adrenaliny i lubimy prędkość. Czego potrzebujemy, aby móc prowadzić motorówkę? Czy w każdym wypadku niezbędny jest patent? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.
Kiedy potrzebny jest patent, aby prowadzić motorówkę?
Jeśli motorówka, którą będziemy płynąć, ma moc silnika poniżej 10 kW (ok. 13 KM) lub jachtem motorowym o długości niższej niż 7,5 m, nie potrzebujemy żadnego patentu. Nie zmienia to oczywiście faktu, że nadal wymaga się od prowadzącego taką motorówkę wyobraźni i poszanowania innych uczestników wypoczynku na wodzie. Ponadto gdy nie mamy żadnego patentu, możemy sterować większą łodzią – o długości do 13 metrów i mocy 75 kW, ale z tym zastrzeżeniem, że jej prędkość musi być ograniczona do 15 km/h.
Gdy marzy nam się poprowadzenie większej maszyny, potrzebujemy uprawnień wydanych w ramach sternika motorowodnego. Do tego podstawowego patentu nie jest wymagane żadne doświadczenie w żegludze – wystarczy mieć ukończone 14 lat, aby przystąpić do kursu i egzaminu. Jego trwanie tak naprawdę zależy od organizatora. Sam kurs powinien mieć jednak część teoretyczną i praktyczną, podobnie jak egzamin. Ten składa się z 75 pytań (test jednokrotnego wyboru), na które trzeba odpowiedzieć w 90 minut oraz z części praktycznej. Aby zdać egzamin, należy wykonać wszystkie zadania praktyczne poprawnie i odpowiedzieć dobrze na co najmniej 65 pytań z testu.
Jakie możliwości daje patent sternika motorowodnego? Znika ograniczenie mocy silnika łodzi, ale nadal istnieje ograniczenie długości jachtu motorowodengo – do 12 metrów. Ponadto w wypadku rejsów po morzu patent umożliwia pływanie do 2 mil morskich od brzegu, tylko w porze dziennej. Patent jest wydawany przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, a koszt wydania dla dorosłej osoby wynosi 50 zł. Koszt samego kursu zależy od firmy, która go organizuje.
Kolejne stopnie patentów
Jeśli i te ograniczenia są dla nas zbyt rygorystyczne, to istnieje możliwość rozszerzania swoich uprawnień poprzez patent motorowodnego sternika morskiego oraz kapitana motorowodnego. To zdecydowanie bardziej zaawansowane kursy, które dają więcej uprawnień i możliwości. Dla potrzeb turystycznych raczej są mało przydatne – pozwalają natomiast na legalne działania prawdziwym pasjonatom żeglugi czy sportów motorowodnych. Warto również pamiętać, iż żaden z tych patentów nie jest zezwoleniem na holowanie np. narciarzy wodnych lub innych obiektów. Do tego wymagana jest osobna licencja, podobnie jak np. na mechanika motorówek.
Jeśli szukasz dobrego miejsca na naukę jazdy na motorówce, sprawdź Herbals&SPA, gdzie nie tylko wypoczniesz, ale i skorzystasz z atrakcji, które zapewnia jezioro Jamno. Sprawdź naszą ofertę wypożyczania motorówek oraz pontonów, którymi będziesz mógł eksplorować jezioro jak nigdy dotąd. Do wypożyczenia sprzętu wystarczy Ci tylko dowód osobisty! Zapraszamy do Mielna nad jezioro Jamno!