Wakacje to czas relaksu, co nie oznacza wyłącznie leżenia na plaży. Trzeba postawić na aktywny wypoczynek – nadmorskie miejscowości oferują wiele tras rowerowych, dzięki którym można zwiedzić okolicę, poprawić kondycję i spędzić czas z rodziną w alternatywny sposób. Jednym z najbardziej atrakcyjnych miast pod tym względem jest Mielno. Tutaj znajdą coś dla siebie zarówno amatorzy krótszych tras, jak i tych liczących nawet do stu kilometrów!
Velo Baltica i nadmorski szlak czerwony
Przez Mielno przebiega jedna z najdłuższych tras rowerowych, czyli Velo Baltica. W sumie liczy ona sobie 245 kilometrów i jest częścią europejskiego szlaku EuroVelo 10, którego z kolei łączna długość to aż 8539 km! Warto więc pokonać przynajmniej część tego odcinka. Można wybrać się na ok. 15-kilometrową trasę z Mielna do Osieków (dookoła jeziora Jamno). Gwarantowane są piękne widoki oraz bliskość natury. To dobry pomysł na trwającą od jednej do dwóch godzin wycieczkę z dziećmi.
Natomiast na kolejny dzień wycieczki rowerowej polecamy szlak w kierunku miejscowości Chłopy – Sarbinowo – Gąski – Pleśna – Ustronie Morskie – Sianożęty (na zachód). Umożliwia to otwarty w 2019 roku odcinek Mielno-Pleśna, który ma ok. 18 km. Podczas rodzinnej wycieczki tym szlakiem można odwiedzić m.in. latarnię morską w Gąskach, obelisk 16. południka w Chłopach, czy też przystań rybacką w tej miejscowości.
Niebieski Szlak Pałaców
To propozycja dla rodzin, par lub singli, którzy mają już na swoim koncie długie wycieczki. Szlak niebieski bowiem liczy sobie aż 75 kilometrów i przebiega przez: Mostowo – Rosnowo – Niedalino – Strzekęcino – Bardzlino (most na Radwi) – Białogórzyno – Nosowo – Parsowo – Świemino – Warnino – Wierzchomino – Dobrzyca – Borkowice – Śmiechów – Pleśna – Gąski. W zależności od możliwości można tę trasę pokonać w całości lub “na raty”.

Na Niebieskim Szlaku Pałaców znajdują się takie atrakcje, jak m.in. Bursztynowy Pałac i Biały Pałac w Strzekęcinie. Można również zwiedzić zabytkowy park o powierzchni około 10 ha – to dobra opcja na odpoczynek i rodzinny piknik. Do zobaczenia są także elektrownie wodne Niedalino i Rosnowo. Ponadto w Niedalinie znajduje się zabytkowy młyn z XIX wieku. Kolejną atrakcją jest XIX-wieczny szachulcowy kościół w Białogórzynie oraz XVIII-wieczny zabytkowy kościółek w Wierzchominie. Niebieski Szlak Pałaców obejmuje miejscowość Dobrzycę, a tam obowiązkowym punktem do odwiedzenia są ogrody tematyczne “Hortulus”, gdzie można poznać styl japoński, francuski oraz ogrody skalne i ogrody zmysłów w stylu angielskim. Perełką jest też najstarszy romańsko-gotycki kościół parafialny Matki Bożej Królowej Polski w Śmiechowie. Następnie “pałacowa” trasa kończy się w Gąskach.
Lokalne trasy rowerowe w Mielnie
W samym Mielnie można udać się na krótkie wycieczki rowerowe np. wzdłuż Alei Lipowej – z Mielna do Mielenka i z powrotem (w sumie ok. 5 km) oraz do Koszalina przez Mścice (ok. 14 km). Jednak ta druga trasa biegnie częściowo wzdłuż drogi krajowej, więc traci na swojej malowniczości.
Wypożyczalnia rowerów w Mielnie
Podczas wyjazdu nad morze potrzebujemy wielu rzeczy, zwłaszcza jeżeli są to rodzinne wakacje. Rowery to dodatkowy “balast”, dlatego przy wyborze miejsca noclegowego warto wziąć pod uwagę to, czy jest możliwość wypożyczenia “dwóch kółek”. Wiemy, czego potrzebują nasi goście, dlatego w ośrodku Herbals Glamping można skorzystać z tradycyjnych rowerów, tandemów, rowerków dla dzieci i z fotelikami, a także ze specjalnymi koszykami do przewozu psów. Nic tylko wsiąść na rower, poczuć wiatr we włosach i zapach wakacji nad morzem!